
Så kom den sista träffen på Söra och det var vemodiga men varma känslor som fyllde vårt hus när eleverna anlände. De fick börja med att skriva om hur de utvecklats under tiden i Toleransprojektet. Rubriken var: Min och vår identitet, och de fick fundera över vilka de själva var och hur gruppen var den första TP-dagen respektive nu, den sista TP-dagen. Några av eleverna skrev:
Jag var en väldigt tyst och blyg människa, var inte så pratglad utan var mer för mig själv. Jag vågade inte göra så mycket. Nu är jag en väldigt stark människa. Jag är inte försiktig och tyst längre. Jag är glad och tacksam för dem som är runt mig.
Jag fattade direkt att TP var något bra och intressant men aldrig hade jag kunnat ana hur mycket det skulle betyda för mig. Jag var smart och trodde ärligt talat inte att jag skulle få så där supermycket nya kunskaper. Idag har jag lärt mig hur fel jag hade. TP är inte bara kunskap och fakta om verkliga händelser utan också kunskap om sig själv och vem man är.
Nu är alla i gruppen så trygga med varandra så att man kan berätta allt för varandra. Gruppen är som en hel grupp och alla är med alla.

Under förmiddagen fortsatte eleverna med förberedelserna inför avslutningen 8 maj. Vi avbröt ibland för lek och luft ute i det soliga vårvädret. Under dagen filmade Malin eleverna inför den nya presentationsfilm av Toleransprojektet som höstens nya åttor kommer att få se inför sina ansökningar. De hade mycket att säga och vet ju vad man som fjortonåring behöver peppas kring för att våga söka en plats i Toleransprojektet.

Efter lunch var det dags för generalrepetition och grupperna framförde både sina tankar om året i Toleransprojektet och högläste de texter de själva valt ut bland alla texter de skrivit under året. Det kommer att bli en väldigt fin stund när föräldrar, syskon, lärare, chefer och politiker får vara publik till detta!

Vi lekte en sista gång innan vi dukade upp fikabord med bullar, kakor och godis. Det tillsammans med den sista ordflätan blev en fin avslutning på dagen innan vi gick ut och tog den sista gruppbilden tillsammans.
Nu väntar en avslutning tillsammans med nära och kära och där alla elever som final får motta titeln: toleransambassadör!
